Tottenham and Swansea both face trips to Eastern Europe in their quest to reach the Europa League group stages.

Swansea, who overcame Malmo 4-0 on aggregate in the third qualifying round on Thursday night, have been drawn against Romania's Petrolul Ploiesti in the play-off round, with the first leg at home.

Petrolul, who last won the Romanian championship almost 50 years ago, qualified for the Europa League by winning last season's domestic cup.

Dinamo Tbilisi stand between Tottenham and a group stage berth, with the first leg in Georgia.

Tottenham have met met Tbilisi once before, in the 1973-74 Uefa Cup, drawing 1-1 away and winning 5-1 at White Hart Lane. They went on to lose to Feyenoord in the final over two legs.

FA Cup winners Wigan qualify automatically for the group stages, while Scotland's three hopefuls - St Johnstone, Hibernian and Motherwell - all fell in the qualifying round stages.

The play-off ties will be played on 22/29 August.

Spurs made a sustained challenge in the competition eventually won by Chelsea last season, bowing out only penalties to Basel at the last-eight stage.

They had high hopes of qualifying for the Champions League this time but finished fifth in the Premier League, a point behind fourth-placed Arsenal, to find themselves in Europe's second-tier event again.

Swansea are returning to European competition for the first time since 1991 and have already shown appetite with their destruction of Malmo. All four of their goals came in the first leg of the third-round qualifier at the Liberty Stadium.

Swansea and Spurs open their Premier League campaigns against Manchester United and Crystal Palace respectively on the weekend of August 17-18 and face each other the following week.

Europa League draw

Play-Off Round

FC Kuban Krasnodar v Feyenoord

SV Zulte Waregem v APOEL FC

SK Rapid Wien v FC Dila Gori

Tromso IL v Besiktas JK

CS Pandurii Lignitul Targu Jiu v SC Braga

Apollon Limassol FC v OGC Nice

FC Aktobe v FC Dynamo Kyiv

Swansea City v FC Petrolul Ploiesti

Atromitos FC v AZ Alkmaar

FH Hafnarfjordur v KRC Genk

IF Elfsborg v FC Nordsjaelland

WKS Slask Wroclaw v Sevilla

FC Salzburg v VMFD Zalgiris

arabag FK v Eintracht Frankfurt

FC Minsk v R. Standard de Liege

FK Jablonec v Real Betis

HNK Rijeka v VfB Stuttgart

FC Chornomorets Odesa v KS Skenderbeu

Maccabi Tel-Aviv FC v PAOK FC

FC St Gallen v FC Spartak Moskva

Molde FK v Rubin Kazan

FK Vojvodina v FC Sheriff

Trabzonspor AS v FK Kukesi

Esbjerg fB v AS Saint-Etienne

Grasshopper Club Zurich v Fiorentina

Maccabi Haifa FC v FC Astra

Udinese v FC Slovan Liberec

FC Dinamo Tbilisi v Tottenham Hotspur

Estoril Praia v FC Pasching

JK Nomme Kalju v FC Dnipro Dnipropetrovsk

FK Partizan v FC Thun

Matches will be played on August 22 and 29