Thursday Qualifying Playoffs Second Leg (Home teams listed first) AEK Larnaca (Cyprus) 2, Rosenborg 1 (Norway) (AEK advances 2-1 on aggregate)

Alania (Russia) 2, Besiktas (Turkey) 0 (Besiktas advances 3-2 on aggregate)

AZ Alkmaar (Netherlands) 6, Aalesunds (Norway) 0 (AZ advances 7-2 on aggregate)

Anderlecht (Belgium) 2, Bursaspor 2 (Turkey) (Anderlecht advances 4-3 on aggregate)

Birmingham (England) 3, Nacional (Portugal) 0 (Birmingham advances 3-0 on aggregate)

Club Brugge (Belgium) 2, Zestafoni (Georgia) 0 (Brugge advances 5-3 on aggregate)

CSKA Sofia (Bulgaria) 1, Steaua (Romania) 1 (Steaua advances 3-1 on aggregate)

Dinamo Bucharest (Romania) 2, Vorskla (Ukraine) 3 (Vorksla advances 5-3 on aggregate)

Dinamo Tbilisi (Ukraine) 1, AEK (Greece) 2, ET (AEK advances 2-1 on aggregate)

Dynamo Kiev (Ukraine) 1, Litex (Bulgaria) 0 (Kiev advances 3-1 on aggregate)

Dnipro Dnipropetrovsk (Ukraine) 1, Fulham (England) 0 (Fulham advances 3-1 on aggregate)

Gaz Metan (Romania) 1, Austria Vienna (Austria) 0 (Vienna advances 3-2 on aggregate)

Hapoel Tel Aviv (Israel) 4, Ekranas (Lithuania) 0 (Tel Aviv advances 4-1 on aggregate)

Helsingborg (Sweden) 1, Standard Liege (Belgium) 3 (Liege advances 4-1 on aggregate)

Karpaty (Ukraine) 1, PAOK (Greece) 1 (PAOK advances 3-1 on aggregate)

Panathinaikos (Greece) 2, Maccabi Tel Aviv (Israel) 1 (Tel Aviv advances 4-2 on aggregate)

Paris Saint-Germain (France) 2, Differdange (Luxembourg) 0 (PSG advances 6-0 on aggregate)

Partizan (Serbia) 1, Shamrock Rovers (Ireland) 2, ET (Rovers advance 3-2 on aggregate)

PSV Eindhoven (Netherlands) 5, Ried (Austria) 0 (PSV advances 5-0 on aggregate)

Rabotnicki (Macedonia) 1, Lazio (Italy) 3 (Lazio advances 9-1 on aggregate)

Rangers (Scotland) 1, Maribor (Slovenia) 1 (Maribor advances 3-2 on aggregate)

Rapid Bucharest (Romania) 1, Slask (Poland) 1 (Bucharest advances 4-2 on aggregate)

Rennes (France) 4, Red Star (Serbia) 0 (Rennes advances 6-1 on aggregate)

Roma (Italy) 1, Slovan Bratislava (Slovakia) 1 (Bratislava advances 2-1 on aggregate)

Salzburg (Austria) 1, Omonia (Cyprus) 0 (2-2 aggregate, Salzburg advances on away goals)

Schalke (Germany) 6, HJK Helsinki (Finland) 1 (Schalke advances 6-3 on aggregate)

Sevilla (Spain) 1, Hannover (Germany) 1 (Hannover advances 3-2 on aggregate)

Sion (Switzerland) 3, Celtic (Scotland) 1 (Sion advances 3-1 on aggregate)

Sochaux (France) 0, Metalist Kharkiv (Ukraine) 4 (Metalist advances 4-0 on aggregate)

Sparta Prague (Czech Republic) 1, Vaslui (Romania) 0 (Vaslui advances 2-1 on aggregate)

Spartak Moscow (Russia) 2, Legia Warsaw (Poland) 3 (Legia Warsaw advances 5-4 on aggregate)

Spartak Trnava (Slovakia) 1, Lokomotiv Moscow (Russia) 1 (Lokomotiv advances 3-1 on aggregate)

Sporting (Portugal) 2, Nordsjaelland (Denmark) 1 (Sporting advances 2-1 on aggregate)

Stoke (England) 4, FC Thun (Switzerland) 1 (Stoke advances 5-1 on aggregate)

Tottenham (England) 0, Hearts (Scotland) 0 (Tottenham advances 5-0 on aggregate)

Vitoria (Portugal) 0, Atletico Madrid (Spain) 4 (Atletico advances 6-0 on aggregate)

Young Boys (Switzerland) 2, Braga (Portugal) 2 (2-2 aggregate, Braga advances on away goals)