European Champions League At A Glance By The Associated Press FIRST ROUND Top two teams in each group advance Third-place teams advance to Europa League (Home teams listed first) GROUP A GP W D L GF GA Pts

Inter Milan 3 2 1 0 10 5 7

Tottenham 3 1 1 1 9 7 4

FC Twente 3 0 2 1 4 7 2

Werder Bremen 3 0 2 1 3 7 2

Tuesday, Sept. 14 Werder Bremen (Germany) 2, Tottenham (England) 2

FC Twente (Netherlands) 2, Inter Milan (Italy) 2

Wednesday, Sept. 29 Inter Milan (Italy) 4, Werder Bremen (Germany) 0

Tottenham (England) 4, FC Twente (Netherlands) 1

Wednesday, Oct. 20 Inter Milan (Italy) 4, Tottenham (England) 3

FC Twente (Netherlands) 1, Werder Bremen (Germany) 1

Tuesday, Nov. 2 Werder Bremen (Germany) vs. FC Twente (Netherlands)

Tottenham (England) vs. Inter Milan (Italy)

Wednesday, Nov. 24 Inter Milan (Italy) vs. FC Twente (Netherlands)

Tottenham (England) vs. Werder Bremen (Germany)

Tuesday, Dec. 7 Werder Bremen (Germany) vs. Inter Milan (Italy)

FC Twente (Netherlands) vs. Tottenham (England)

---

GROUP B GP W D L GF GA Pts

Lyon 3 3 0 0 6 1 9

Schalke 3 2 0 1 5 2 6

Benfica 3 1 0 2 2 4 3

Hapoel Tel Aviv 3 0 0 3 2 8 0

Tuesday, Sept. 14 Benfica (Portugal) 2, Hapoel Tel Aviv (Israel) 0

Lyon (France) 1, Schalke (Germany) 0

Wednesday, Sept. 29 Hapoel Tel Aviv (Israel) 1, Lyon (France) 3

Schalke (Germany) 2, Benfica (Portugal) 0

Wednesday, Oct. 20 Lyon (France) 2, Benfica (Portugal) 0

Schalke (Germany) 3, Hapoel Tel Aviv (Israel) 1

Tuesday, Nov. 2 Hapoel Tel Aviv (Israel) vs. Schalke (Germany)

Schalke (Germany) vs. Lyon (France)

Wednesday, Nov. 24 Benfica (Portugal) vs. Lyon (France)

Hapoel Tel Aviv (Israel) vs. Benfica (Portugal)

Tuesday, Dec. 7 Benfica (Portugal) vs. Schalke (Germany)

Lyon (France) vs. Hapoel Tel Aviv (Israel)

---

GROUP C GP W D L GF GA Pts

Manchester United 3 2 1 0 2 0 7

Rangers 3 1 2 0 2 1 5

Valencia 3 1 1 1 5 2 4

Buraspor 3 0 0 3 0 6 0

Tuesday, Sept. 14 Bursaspor (Turkey) 0, Valencia (Spain) 4

Manchester United (England) 0, Rangers (Scotland) 0

Wednesday, Sept. 29 Rangers (Scotland) 1, Bursaspor (Turkey) 0

Valencia (Spain) 0, Manchester United (England) 1

Wednesday, Oct. 20 Rangers (Scotland) 1, Valencia (Spain) 1

Manchester United (England) 1, Bursaspor (Turkey) 0

Tuesday, Nov. 2 Bursaspor (Turkey) vs. Manchester United (England)

Valencia (Spain) vs. Rangers (Scotland)

Wednesday, Nov. 24 Rangers (Scotland) vs. Manchester United (England)

Valencia (Spain) vs. Bursaspor (Turkey)

Tuesday, Dec. 7 Bursaspor (Turkey) vs. Rangers (Scotland)

Manchester United (England) vs. Valencia (Spain)

---

GROUP D GP W D L GF GA Pts

Barcelona 3 2 1 0 8 2 7

FC Copenhagen 3 2 0 1 3 2 6

Rubin Kazan 3 0 2 1 1 2 2

Panathinaikos 3 0 1 2 1 7 1

Tuesday, Sept. 14 Barcelona (Spain) 5, Panathinaikos (Greece) 1

FC Copenhagen (Denmark) 1, Rubin Kazan (Russia) 0

Wednesday, Sept. 29 Rubin Kazan (Russia) 1, Barcelona (Spain) 1

Panathinaikos (Greece) 0, FC Copenhagen (Denmark) 2

Wednesday, Oct. 20 Barcelona (Spain) 2, FC Copenhagen (Denmark) 0

Panathinaikos (Greece) 0, Rubin Kazan (Russia) 0

Tuesday, Nov. 2 Rubin Kazan (Russia) vs. Panathinaikos (Greece)

FC Copenhagen (Denmark) vs. Barcelona (Spain)

Wednesday, Nov. 24 Rubin Kazan (Russia) vs. FC Copenhagen (Denmark)

Panathinaikos (Greece) vs. Barcelona (Spain)

Tuesday, Dec. 7 Barcelona (Spain) vs. Rubin Kazan (Russia)

FC Copenhagen (Denmark) vs. Panathinaikos (Greece)

---

GROUP E GP W D L GF GA Pts

Bayern Munich 3 3 0 0 7 3 9

Basel 3 1 0 2 5 5 3

Cluj 3 1 0 2 5 6 3

AS Roma 3 1 0 2 3 6 3

Wednesday, Sept. 15 Bayern Munich (Germany) 2, AS Roma (Italy) 0

Cluj (Romania) 2, Basel (Switzerland) 1

Tuesday, Sept. 28 FC Basel (Switzerland) 1, Bayern Munich (Germany) 2

AS Roma (Italy) 2, Cluj (Romania) 1

Tuesday, Oct. 19 Bayern Munich (Germany) 3, Cluj (Romania) 2

AS Roma (Italy) 1, FC Basel (Switzerland) 3

Wednesday, Nov. 3 FC Basel (Switzerland) vs. AS Roma (Italy)

Cluj (Romania) vs. Bayern Munich (Germany)

Tuesday, Nov. 23 FC Basel (Switzerland) vs. Cluj (Romania)

AS Roma (Italy) vs. Bayern Munich (Germany)

Wednesday, Dec. 8 Bayern Munich (Germany) vs. FC Basel (Switzerland)

Cluj (Romania) vs. AS Roma (Italy)

---

GROUP F GP W D L GF GA Pts

Chelsea 3 3 0 0 8 1 9

Spartak Moscow 3 2 0 1 4 2 6

Marseille 3 1 0 2 1 3 3

Zilina 3 0 0 3 1 8 0

Wednesday, Sept. 15 Marseille (France) 0, Spartak Moscow (Russia) 1

Zilina (Slovakia) 1, Chelsea (England) 4

Tuesday, Sept. 28 Spartak Moscow (Russia) 3, Zilina (Slovakia) 0

Chelsea (England) 2, Marseille (France) 0

Tuesday, Oct. 19 Spartak Moscow (Russia) 0, Chelsea (England) 2

Marseille (France) 1, Zilina (Slovakia) 0

Wednesday, Nov. 3 Chelsea (England) vs. Spartak Moscow (Russia)

Zilina (Slovakia) vs. Marseille (France)

Tuesday, Nov. 23 Spartak Moscow (Russia) vs. Marseille (France)

Chelsea (England) vs. Zilina (Slovakia)

Wednesday, Dec. 8 Marseille (France) vs. Chelsea (England)

Zilina (Slovakia) vs. Spartak Moscow (Russia)

---

GROUP G GP W D L GF GA Pts

Real Madrid 3 3 0 0 5 0 9

AC Milan 3 1 1 1 3 3 4

Ajax 3 1 1 1 3 4 4

Auxerre 3 0 0 3 1 5 0

Wednesday, Sept. 15 AC Milan (Italy) 2, Auxerre (France) 0

Real Madrid (Spain) 2, Ajax (Netherlands) 0

Tuesday, Sept. 28 Ajax (Netherlands) 1, AC Milan (Italy) 1

Auxerre (France) 0, Real Madrid (Spain) 1

Tuesday, Oct. 19 Ajax (Netherlands) 2, Auxerre (France) 1

Real Madrid (Spain) 2, AC Milan (Italy) 0

Wednesday, Nov. 3 Auxerre (France) vs. Ajax (Netherlands)

AC Milan (Italy) vs. Real Madrid (Spain)

Tuesday, Nov. 23 Ajax (Netherlands) vs. Real Madrid (Spain)

Auxerre (France) vs. AC Milan (Italy)

Wednesday, Dec. 8 AC Milan (Italy) vs. Ajax (Netherlands)

Real Madrid (Spain) vs. Auxerre (France)

GROUP H GP W D L GF GA Pts

Arsenal 3 3 0 0 14 2 9

Shakhtar Donetsk 3 2 0 1 5 5 6

Braga 3 1 0 2 2 9 3

Partizan Belgrade 3 0 0 3 1 6 0

Wednesday, Sept. 15 Arsenal (England) 6, Braga (Portugal) 0

Shakhtar Donetsk (Ukraine) 1, Partizan Belgrade (Serbia) 0

Tuesday, Sept. 28 Braga (Portugal) 0, Shakhtar Donetsk (Ukraine) 3

Partizan Belgrade (Serbia) 1, Arsenal (England) 3

Tuesday, Oct. 19 Arsenal (England) 5, Shakhtar Donetsk (Ukraine) 1

Braga (Portugal) 2, Partizan Belgrade (Serbia) 0

Wednesday, Nov. 3 Partizan Belgrade (Serbia) vs. Braga (Portugal)

Shakhtar Donetsk (Ukraine) vs. Arsenal (England)

Tuesday, Nov. 23 Braga (Portugal) vs. Arsenal (England)

Partizan Belgrade (Serbia) vs. Shakhtar Donetsk (Ukraine)

Wednesday, Dec. 8 Arsenal (England) vs. Partizan Belgrade (Serbia)

Shakhtar Donetsk (Ukraine) vs. Braga (Portugal)